Nikola Hloušková

bolest zad

Bolest zad jako civilizační fenomén?!

S bolestí zad se během svého života setkal snad úplně každý. Bolest může být občasná, chronická nebo může udeřit se vší razancí.  Častou příčinou chronických bolestí je přetížení páteře nebo zádových svalů. S razantním nástupem bolesti je nejčastěji spojen úraz, ale může se též jednat o problém s vnitřními orgány (zánět žlučníku, ledvinová kolika či jiné). Bolesti zad mnozí pociťují při chřipce, ženy také při menstruaci. Příčina však může ležet i v psychickém rozpoložení. Pojďme se na tento civilizační neduh podívat blíže. A začněme pěkně od hlavy…

muscles-g54ea9ad95_1920

Bolesti zad a koukání do mobilu

Mobilní telefon a všechny jeho „nezbytné“ funkce jsou fenoménem dnešní doby. Stejně jako bolest krční páteře a zad. Není se čemu divit. Hlava uhnutá k displeji také něco váží a člověk zaujatý obsahem „kouzelné krabičky“ ani neví, kolik uplynulo času od chvíle, kdy strnul v dané poloze. A jakmile procitne do reality, jako první se kromě špatného svědomí může ozvat i bolest za krkem.

Podobný problém může nastat také u sedavého zaměstnání, které je spojené s dlouhodobou prací u počítače.

beautiful-gaf3fe994f_1920

Bolest zad vinou nerovnoměrné zátěže

Víte, co mají společného praktické objemné kabelky, plné nákupní tašky a byznys kufříky napěchované smlouvami nebo notebookem? Pokud hádáte nepříjemné bolesti po nošení, hádáte správně. Jednou z příčin bolestí zad je nerovnoměrné rozložení zátěže pouze na jedné straně těla. Přetížený sval se hůř prokrvuje a snáze překyseluje, což může vést k zatvrdnutí svalu a případné bolesti. Na jedné straně těla tak máte svalstvo nepřirozeně napjaté a na druhé zase ochablé

pexels-andrea-piacquadio-762075

Pokud páteř přetěžujete nerovnoměrně a navíc dlouhodobě, může dojít k vychýlení osy těla způsobující chronické bolesti. A jak poznáte, že je Vaše tělo vychýlené z osy? Jednoduchým ukazatelem mohou být podrážky oblíbených bot, které už máte nějakou dobu prošlápnuté. Pokud nejsou podrážky sešlapané rovnoměrně, pak ani tělo není v symetrii. Existují však terapeuti, kteří umí drobné odchylky vyřešit například v rámci Dornovy nebo Jonášovy metody

V horším případě může dojít k deformaci meziobratlové ploténky až jejímu výhřezu, který tlačí na nervový kořen. Pokud najdete včas opravdu dobrého fyzioterapeuta, tak je možné se vyhnout chirurgickému zákroku. Tuto problematiku řeší úspěšně například fyzioterapeutka Markéta Strnadová. V nejhorším případě je řešením chirurgický zákrok. 

A jak se těmto černým scénářům vyhnout? Pravidelně střídejte zatěžované strany nebo dejte přednost batohům na obě ramena. Nabídka je opravdu pestrá. Elegantní příruční tašku lze vyměnit za kvalitní byznys batoh a kabelku za elegantní batůžek nejen do města, ale i na obchodní jednání.

Bolest zad v důsledku úrazů či ochablých svalů

Za bolest zad mohou samozřejmě i různé úrazy, nejčastěji pády. Naražená záda nejsou nic příjemného a za život se s nimi potká skoro každý. Nicméně na tomto místě bych vypíchla zlomenou kostrč. Zlomená kostrč v dnešní době není zas takovou výjimkou a mnoho lidí o ní nemusí ani vědět. 

Kolem kostrče vede spousta nervů. Při sezení působíte určitým tlakem na kostrč, která tak ovlivňuje cévy a nervy v okolí. Tím může vznikat podráždění ústící ve velice nepříjemnou bolest nejen kostrče, ale i páteře. Doslova utrpením pak mohou být dlouhé cesty nebo sedavé zaměstnání. 

back-pain-g12bfdd3ee_1920

Zlomená kostrč většinou vyžaduje zásah lékaře nebo fyzioterapeuta, ale dost často se někteří lidé o své zlomené kostrči mohou dozvědět až za pár let, neboť si během úrazu mohou myslet, že jde o pouhé naražení kostrče a problém nijak neřeší. A po uplynutí delšího časového intervalu už problém se zlomenou kostrčí není úplně žádoucí řešit a znovu zasahovat do již srostlé kosti. V tomto případě si můžete vypomoci sedacími nebo zákrčními polštářky, které lze umístit na sedadlo tak, aby byla kostrč při sezení ve vzduchu.

Bolesti zad může způsobovat také ochablé břišní svalstvo, neboť to napomáhá držení těla. Ke zpevnění břišních svalů mohou pomoci jednoduché cviky. Je nutné však dávat pozor, aby se při cvičení nepřetěžovalo zase jiné svalstvo (například svaly krční páteře). Ale také je důležité nepřeceňovat vlastní síly. Cvičení by mělo být příjemné a mělo by Vás bavit, a to i přes to, že se můžete z počátku posunovat k cíli jen po velmi malých krůčcích.

Doporučení

Když budete mít štěstí a najdete opravdu dobrého fyzioterapeuta, tak Vám může od bolesti páteře značně ulevit.

Pokud se zaměřím na ,,domácí lékárničku“ a první pomoc během občasných bolestí páteře, tak z přírodních preparátu se velice často používá například kostivalová mast nebo homeopatika. Dále mě napadají mentolovo-kafrové masti nebo masti obohacené hřebíčkem či skořicí.

volně dostupných farmaceutik se nejčastěji používá například Ibalgin (účinná látka Ibuprofen – tlumení bolesti, zánětů a horeček) a nebo Voltaren (účinná látka Diclofenac – protizánětlivý lék užívaný proti bolesti).

 

Prevencí od bolesti zad může být také šetrné jógové cvičení. A proto bych ráda v závěru odkázala na youtube kanál, kde najdete nespočet cviků ať už na bolavou páteř nebo jiné. K videím se dostanete TUDY.

S bolestí zad může také velice úzce souviset bolest hlavy. O bolestech hlavy se více dočtete ZDE.