“Nevím, kde mi hlava stojí.” nebo “Mám hlavu jako střep.” Každý z vás už jistě podobné přísloví někdy použil či slyšel. Bolest hlavy je fenoménem dnešní doby stejně jako bolest zad. A není se čemu divit, vždyť nás provází při všemožných fyzických aktivitách, emocionálních rozpoloženích a nejrůznějších nemocech. Tak se na toto téma pojďme podívat zblízka.
Bolest hlavy a krční páteř
Nejprve se podíváme na bolest hlavy ve spojitosti s nerovnoměrným zatížením těla. Nošení tašek přes rameno, příručních kufříků, nebo těžkých kabelek jednostranně namáhá krční a zádové svaly. Ptáte se co mají namožené svaly společného s bolestí hlavy?

Namožený sval se hůře okysličuje a prokrvuje. Tím dochází k narušení přirozené cirkulace a rovnováhy, což může omezit transport kyslíku a živin do mozku. Mozek má ale snahu zajistit si vždy to co potřebuje, takže v případě nutnosti může dojít ke zvýšení průtoku krve, aby byl přísun živin a kyslíku dostačující. Tím ale může docházet také ke zvýšenému tlaku na stěny cév a ejhle počátek tlakové bolesti hlavy je na světě.
Bolest hlavy a pitný režim
Další příčinou bolestí hlavy může být nedostatečný pitný režim. Pokud tělo nemá dostatek tekutin, krev houstne. Pokud je krev hustší, pak protéká cévami pod větším tlakem, což opět může vést k tlakové bolesti hlavy.
Důležité je si pohlídat, co pijeme. Například káva a čaj (zejména černý a některé bylinkové) jsou známými diuretiky, podporující vylučování vody z těla ven. Příliš vhodné nejsou ani přeslazené nápoje, neboť cukr zvyšuje osmotický tlak v krvi. Pitný režim samozřejmě nepodpoří ani alkoholické nápoje.

Dále je nutné mít na paměti, že pokud člověk užívá vlákninu, je zapotřebí zvýšit přísun tekutin, neboť vláknina váže vodu. Pokud se přísun tekutin nezvýší, může docházet nejen k bolestem hlavy, ale samozřejmě i k zácpě. Odpovídající množství tekutin lze aspoň přibližně odhadnout podle barvy moči. Pokud je moč tmavě žlutá, je tekutin nedostatek, pokud je moč světlá až čirá, měl by být přísun tekutin dostačující.
Bolest hlavy a nedostatek kyslíku
Mozek řídí veškeré pochody v těle a k tomu potřebuje dostatečné množství kyslíku. Představte si, že sedíte v zaplněné posluchárně nebo v kanceláři, kde je vzduch už značně vydýchaný. Potřebujete se soustředit a pracovat. Kde však kyslík brát a nekrást?
Pokud nejste schopní čerpat potřebné množství kyslíku z okolí, pracuje mozek s tím, co má k dispozici. Zrychlí tedy průtok krve, ve které je kyslík rozpuštěný, aby si zajistil jeho dostatečný přísun. Rychlejší průtok však znamená zvýšení tlaku krve na stěny cév, což se projeví počáteční bolestí nebo spíše tlakem v hlavě.

Ve druhé variantě mozek průtok krve nezvýší, ale naopak utlumí Vaši aktivitu. Cítíte se pak unavení, otupělí a nesoustředění. V tomto případě může docházet k dalšímu záchrannému pokusu, a to k nucení zívat. Zíváním se okamžitě zvýší přísun vzduchu do organismu.

Zde by mohlo být řešením častější větrání prostor nebo generátor kyslíku (pozor! neplést si s generátorem ozónu).
Bolest hlavy může mít daleko víc příčin, ale o tom zas v některém z dalších článků.
A co dodat závěrem?
Bolest hlavy je v posledních letech velmi rozšířená téměř v celosvětovém měřítku . Možná to souvisí i s celkovým nastavením společnosti, kdy měřítkem úspěchu není kvalita vzájemných vztahů a odpočinek, ale výkonnost. Všeho a ve všem. Počínaje už malými dětmi a množstvím kroužků, které každý týden absolvují. Zvyšováním objemu informací, které musí hlava pojmout.
Tlakem na výkon nejen v práci, ale i v domácnosti a rodinném životě. Tlakem nepromarnit ani minutu svého života. A oddych na dovolené? Hlavně nezapomenout zaplavit sociální sítě tou nejdobrodružnější, nejkrásnější, nejromantičtější a na kulinářské zážitky nejdokonalejší dovolenou. Vše musí být dokonalé! A já se ptám: „Opravdu musí?“
Pokud Vás zajímá více tipů a inspirace z oblasti zdraví a lidského těla, tak nezapomeňte sledovat ZDE, aby Vám nic neuteklo.
Jsem člověk, který se rád dívá kolem sebe, sbírá informace a naslouchá. Předávám lidem zkušenosti, inspiraci a informace. Učím je, jak zařadit do svého života jednoduché dobrozvyky tak, aby byli schopní nastartovat své tělo i mysl a podpořili tak své zdraví a vitalitu. Nemoc beru jako zámek a našim úkolem je najít v životě ten správný klíč. I já jsem hledala, o moji cestě si můžete více přečíst ZDE.