Když se blíží chladné měsíce, kdy viry a bakterie začínají číhat na každém kroku, není nic důležitějšího než podpořit své zdraví a imunitní systém. Zde je několik tipů, jak se postarat o sebe a své blízké během nemoci nebo nachlazení:
1. Omezte mléčné výrobky
🤧 Pokud jste vy nebo vaše dítě nemocní, je dobré se vyhnout mléčným výrobkům. Tyto produkty mohou podporovat zahlenění a zhoršovat průběh vykašlávání hlenů.
🐄 I když je vaše dítě s rýmou ve školce, kde jsou mléčné výrobky běžnou součástí stravy, snažte se, po dobu než odezní příznaky nemoci, omezit jejich přísun aspoň doma. Méně je v tomto případě více.
2. Odpočinek a posílení imunity
🛌 V případě začínajícího nachlazení je důležité utlumit aktivitu a začít odpočívat. Nečekejte v tomto případě, až Vás bacil skolí úplně, neboť pak může být rekonvalescence mnohem delší a pro tělo víc vyčerpávající.
🤧Velmi často totiž může nemoc začít jako nenápadné virové nachlazení, s kterým se můžete během týdne vypořádat.
💪 Průběžná podpora imunitního systému pomůže tělu lépe bojovat proti virům a bakteriím, a tak i snáze překonat nemoc. Jak lze imunitu jednoduše a přírodní cestou podpořit, si můžete poslechnout ZDE.
3. Správná péče o nosní dutiny
💧Dejte pozor na to, aby si vaše nosní sliznice nevybudovala závislost na aplikaci chemických nosních kapek.
👃Pokud používáte nosní kapky často a vždy déle než doporučených 5 dní, může se stát, že už sliznice nebude chtít moc ochotně bez přísunu kapek sama splasknout.
🤧Před aplikací kapek je také důležité se pořádně vysmrkat nebo u menších dětí použít odsávačku. Pokud bude nos plný rýmy, není možné, aby se kapky dostaly na místo, kde je potřeba, aby působily.

4. Hygienické návyky
🦠Viry a bakterie mohou ulpívat na kůži a skrz ruce a dotek se pak mohou dále přenášet. Je tedy dobré u dětí zautomatizovat, že pokaždé, když se přijde z venku, nebo se jde jíst, případně pokaždé, co se dítě vysmrká, tak aby si umylo ruce.
🧼Jakmile si dítě mytí rukou s použitím mýdla zautomatizuje, tak to bude dělat i ve školce a vy tak aspoň částečně zamezíte tomu, aby se viry a bakterie šířily dál. Případně zamezíte tomu, aby dítě skrz neumyté ruce dostalo viry a bakterie do sebe.

5. Kapesníky
🤧V době nemoci jsou pro nás kapesníky celkem nepostradatelné. Pokud používáte látkové kapesníky, tak je dobré po vyprání kapesníky vyžehlit a nebo použít při praní program s vyvářkou, aby se i odolné viry a bakterie opravdu zničili.
🦠Pokud používáte papírové kapesníky, pak je dobré po vysmrkání kapesník hned vyhodit, ať si v kapse nenosíte a nechováte svoji mini virovou a bakteriální zoo.
Někdy se může stát, že je rýma natolik dlouhá, že Vám kapesník odře nos. Pamatuju si, že když jsem byla malá, tak mi maminka dávala na smrkání dětskou látkovou plenu, která nos tolik nepodřela.
Možná Vás napadne, že taková dětská plena je dost veliká a virům, případně bakteriím se tam může pěkně dařit, než celou plenu posmrkáte. Není nic jednoduššího, než obětovat jednu dětskou plenu a udělat z ní několik kapesníků.
6. Povlečení
🛏Pokud jste nemocní, tak je dobré, jakmile se uzdravíte, vyměnit ložní prádlo za čisté. Je to z toho důvodu, abyste neleželi v propoceném povlečení, kde mohou po nemoci ulpívat odolnější viry a bakterie.
🧼Během praní můžete použít program s vyvářkou. Případně pokud použijete klasický prací program, tak je dobré po vyprání povlečení vyžehlit. Tak budete mít jistotu, že se díky vysokým teplotám zbavíte i těch odolných virů a bakterií.
7. Větrání
🌬Ať už máte v bytě nebo domě suchý vzduch nebo naopak vysokou vlhkost, tak je vždy dobré pravidelně a intenzivně větrat a to nejen během nemoci.
💧Je to hlavně z toho důvodu, že vyčistíte v místnosti vzduch, pustíte dovnitř dostatek kyslíku a také částečně vyrovnáte vlhkost.
Tedy pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, tak dovnitř pustíte vlhko a naopak pokud je v místnosti příliš vlhko případně se tvoří plísně, tak vzduch pročistíte a nadbytečná vlhkost půjde ven.

Jsem člověk, který se rád dívá kolem sebe, sbírá informace a naslouchá. Předávám lidem zkušenosti, inspiraci a informace. Učím je, jak zařadit do svého života jednoduché dobrozvyky tak, aby byli schopní nastartovat své tělo i mysl a podpořili tak své zdraví a vitalitu. Nemoc beru jako zámek a našim úkolem je najít v životě ten správný klíč. I já jsem hledala, o moji cestě si můžete více přečíst ZDE.