Nikola Hloušková

Energetika a obnovitelné zdroje

Energetika a obnovitelné zdroje - blog

Zkušenosti a zážitky s elektromobilem v JVTP

Výroba vlastní elektřiny z fotovoltaického zdroje nabízí zároveň možnost využití ekologické elektrické energie k pohonu elektromobilu. Kdo jiný, než vědeckotechnický park by měl volit řešení, jehož výhody si plně uvědomuje, tj. bezemisní provoz CO2, úsporu energie, takřka bezúdržbový a bezporuchový motor, tichý a komfortní provoz.

Elektroauto…jako tramvaj na čtyřech kolech

V době, kdy jsem pracovala v energetice na výzkumném centru, měli jsme možnost vyzkoušet elektromobil značky Kia e-Niro o výkonu 150 kW a kapacitě baterie 64 kWh. Při převzetí mělo auto najeto 20 709 km, což vypovídá o tom, že baterie měla za sebou už minimálně 50 nabíjecích cyklů. A jaká byla naše zkušenost se zapůjčeným elektromobilem…?

Potřebná dokumentace pro dotaci Nová zelená úsporám

V případě, že se rozhodnete žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám, pak budete muset v rámci podání žádosti doložit některé dokumenty. Pojďme se teď podívat na to, které dokumenty získáte po realizaci opatření automaticky a které si budete muset pravděpodobně zařídit.

Nová zelená úsporám

Pár rad na co si dát pozor a na co nezapomenout pokud přemýšlíte o dotaci z programu Nová zelená úsporám. V jaké fázi projektu můžete žádat? Jaké jsou podporované oblasti? Proč je dobré sloučit žádosti? Výzva pro nízkopříjmové domácnosti...

Výměna kotlů na tuhá paliva, plynové kotle.

Kotle na tuhá paliva se rozdělují do emisních tříd. Čím vyšší emisní třída tím lepší účinnost spalování, při kterém nedochází k takovému uvolňování emisí jako u kotlů s nižší emisní třídou.

Aerátor – kyslíkový koktejl pro ryby

Solární provzdušňovač jsme navrhli pro rybáře, kteří na rybník potřebovali dostat nějakou variantu aerace bez elektrické přípojky. V konečném důsledku jsme vytvořili zařízení vážící okolo 750 Kg s průměrem plováku 2,5 metrů s výškou 2 metry.

Hrátky se skleníkem, fotovoltaikou a ventilátory

Už v dřívějších dobách se používaly různé zlepšováky za účelem udržení tepla ve sklenících. Někdo si pomáhal koňským hnojem, který při rozkladu produkuje značné množství tepla. Jiní si přímo ve skleníku přitápěli kamny a někteří používali akumulační podloží z kamenů.

Termickofotovoltaický panel

Základní filozofií je efektivní využití odpadního tepla, což je dosaženo propojením FT elektrárny s TČ. Termickofotovoltaické panely (FT panely) tvoří s TČ uzavřený okruh. Součástí FT panelů je absorbér, který odvádí přebytečné teplo (médium) z FT panelů k primární straně tepelného čerpadla, kde je umístěn výměník.

Akumulátory a baterie – záloha energie pro svět i do kapsy

Jaký je základní rozdíl mezi bateriemi a akumulátory? Baterie nelze po vybití opětovně nabít. Akumulátory lze opakovaně nabíjet/vybíjet.

Akumulátory v malých domácích elektronických zařízeních

V této oblasti se můžeme setkat s akumulátory integrovanými a vyměnitelnými. Výměnné akumulátory bývají často u ručního nářadí nebo starších typů mobilních telefonů, integrované akumulátory u spotřební elektroniky (notebooky), novějších typů mobilních telefonů atd.

Jak jsem se dostala k energetice

I štěstí se někdy unaví a sedne na... holku absolutně energeticky nepolíbenou. Dostala jsem nabídku spolupracovat v oblasti vodních elektráren. No, proč ne?!