Nikola Hloušková

Výměna kotlů na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva se rozdělují do emisních tříd. Čím vyšší emisní třída tím lepší účinnost spalování, při kterém nedochází k takovému uvolňování emisí jako u kotlů s nižší emisní třídou.


Emisní třídu kotle lze najít v technické dokumentaci kotle, kterou získáte od dodavatele kotle po jeho instalaci. Informace o emisní třídě vašeho kotle můžete získat také u samotného dodavatele, případně u výrobce kotle. U starších typů kotlů, které byly vyrobeny před rokem 2000 se emisní třída neuváděla.


Na základě zákona o ochraně ovzduší bude potřeba kotle spadající do 1. a 2. emisní třídy vyměnit (samozřejmě i kotle, které emisní třídu nemají). Termín pro výměnu těchto kotlů je stanoven na září 2024. Pokud nedojde k včasné výměně, pak může v tomto případě hrozit vlastníkovi tohoto typu kotle pokuta.


Výměnu starého kotle nenechávejte na poslední chvíli, neboť u některých firem může být čekací doba až 1 rok. Navíc s blížícím se termínem pro výměnu kotlů se bude poptávka stále více zvyšovat.


Náklady na pořízení nového kotle můžete snížit například pomocí dotace v programu Nová zelená úsporám. Každopádně pokud se rozhodnete žádat o dotaci, musíte počítat s tím, že podmínkou žádosti o dotaci je také kromě nového kotle i akumulační nádrž. 

Pokud plánujete pořízení plynového kotle, tak tento nespadá mezi podporované oblasti v programu Nová zelená úsporám. V tomto případě je také trošku náročnější obhájit žádost o dotaci pokud plánujete navíc pořízení tepelného čerpadla, pokud už doma plynový kotel máte. Podmínky tohoto dotačního programu by se však měli v září 2022 aktualizovat. 


Každý kotel by se měl pravidelně kontrolovat a čistit, ale také je nutné jednou za tři roky zajistit revizi kotle, pokud nestanoví revizní technik jinak.